Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Nature Climate Change, опустелювання прогресує у всьому світі. Наслідки глобального потепління вже відчуваються, і чим далі будуть посилюватися.

Все більше і більше експертів та вчених визначають наслідки глобального потепління на планеті. Назвіть лише декілька більш точних зв’язків між глобальним потеплінням та закисленням океану , погодою, яка стає все більш непередбачуваною протягом сезонів, або петлями зворотного зв’язку між потеплінням та таненням вічної мерзлоти .

Але це ще не все: деякі експерти вважають, що посуха сильно впливає на екосистеми таким чином, що певні райони в кінцевому підсумку стають пустелями - що було б незворотно. Дійсно, кілька дослідників з азіатських, європейських та американських університетів, які займаються науками про довкілля, опублікували велике дослідження на цю тему, і результати викликають тривогу.

Опустелювання зростає через глобальне потепління

Опустелювання - явище, яке все більше розуміється вченими. Хоча високі температури та посуха заважають рослинам рости, посушливі ґрунти не так добре утримують воду. Діяльність людини (надмірна експлуатація сільського господарства, штучне огрунтування ґрунту, вирубка лісів ) сприяє цьому явищу, руйнуючи навколишнє середовище.

Це також призводить до втрат біорізноманіття на місцевому рівні, що ще більше прискорює опустелювання - позитивний (хоча і негативний) цикл зворотного зв'язку. Опустелювання також спричиняє виділення вуглецю, що зберігається в ґрунті та рослинах, що, в свою чергу, сприяє глобальному потеплінню. Зараз ці порочні кола добре визначені в науковому співтоваристві, і вони все частіше відбуваються по всьому світу.

Але останні дослідження дають нам більш точне уявлення про швидкість і масштаби цих змін, спричинених опустелюванням, і про те, як вони пов'язані з глобальним потеплінням. Згідно з дослідженням, опублікованим на початку січня 2018 р., Глобальне потепління сприяє прискоренню опустелювання, і до 2050 р. може бути постраждалою від 24% до 32% суші земної кулі. Підсумовуючи: світ уже перебуває в процесі опустелювання та глобального потепління прискорює його.
Глобальне потепління прискорює опустелювання за будь-яких сценаріїв (особливо в Європі)
Таким чином, за сценарієм підвищення температури на 1,5 градуса вище доіндустріального рівня в 2050 році, дослідники підрахували, що 24% поверхні суші можуть зазнати впливу посушливості та опустелювання. Для 2-градусного потепління до 2050 року цей показник зростає до 32%.

Однак ми вже сьогодні знаємо, що за сучасних тенденцій практично неможливо утриматися на рівні 1,5 градуса. І оскільки опустелювання також має продовжуватися, оскільки температури продовжують підвищуватися після 2050 року, це означає, що значна частина планети незабаром перетвориться на пустелю. Все це, враховуючи оптимістичний сценарій!

Це являє собою значну проблему на кількох рівнях: по-перше, це означає, що зменшиться доступність сільськогосподарських угідь. Отже, можна очікувати зниження рівня виробництва, що супроводжується підвищенням цін, що може призвести до проблем із поставками (і навіть голодом, у найгіршому випадку).

По-друге, опустелювання є однією з першопричин міграційних явищ: коли екосистеми, в яких проживає населення, перетворюються на пустелю, це сприяє бідності та економічному лиху, що змушує все більше людей переїжджати. За підрахунками, мільйони кліматичних біженців можуть бути переміщені протягом цього століття через ці явища.

Але всупереч тому, що можна подумати, не обов'язково в південних країнах опустелювання буде найбільш інтенсивним і найбільш помітним. Згідно з дослідженням, Європа, і зокрема, Південна Європа, будуть одними з перших регіонів, які зазнають сильного впливу.

Дослідники вважають, що якщо нинішні тенденції збережуться, велика частина Південної Європи (включаючи середземноморський регіон) може зазнати значних явищ закислення, посухи та, зрештою, опустелювання. Підсумовуючи: явища посухи, що спостерігаються цього року в таких країнах, як Італія, Іспанія, Греція, Франція чи Португалія, цілком можуть почастішати.


Як діяти проти опустелювання?

У своєму дослідженні дослідники дають підказки, як ефективніше боротися з цими явищами. По-перше, вони наполягають на необхідності вживати термінових заходів для боротьби із глобальним потеплінням шляхом зменшення викидів парникових газів . Вони наполягають на тому, що вживаних в даний час заходів недостатньо для утримання температури нижче 1,5 градуса, і закликають уряди діяти.

Тому нам слід швидко поставити під сумнів нашу економічну модель та наші методи виробництва. Тим паче, що на відміну від того, що можна подумати, відновити територію, яка зазнала опустелювання, надзвичайно складно (якщо не неможливо в довгостроковій перспективі). Перш ніж ми зазнаємо непоправної шкоди, ми повинні діяти!

Щоб обмежити наслідки опустелювання, також важливо зберегти існуюче біорізноманіття в місцевих екосистемах, особливо рослинах, які допомагають зберігати воду. Тому необхідно уникати виснаження ґрунтів та зберігати природні простори, які є потужними захисниками від посушливості. Ще одна причина обмежити розростання міст та промисловості.

АГРОТУРИЗМ

Радіоактивний туризм

909
У Міністерстві інфраструктури України готуються до запуску туристичного маршруту водним транспортом Київ-Мозир-Київ. Перше судно збираються запустити вже в кінці квітня цього року. Таким чином,...

Україні потрібно розвивати сільський туризм на законодавчому рівні

1324
В Україні необхідно якнайшвидше впровадити законодавче забезпечення сільського туризму. Про це йшлося під час семінару «Основи ферських знань з надання гостинності особистим селянських...

Агротуризм в Україні розвиватиметься з допомогою Франції

1633
Підтримка розвитку агротуризму здійснюється в рамках двостороннього співробітництва між Україною та Францією, і наш європейський партнер займається проектом технічної допомоги. Як зауважив радник з...

Сільский туризм в Україні може приносити до півмільярда доходу

1334
В Україні агротуризм лише починає зароджуватися у той час, коли у США та Європі він розвивається вже понад 35 років. Щороку цей напрямок стає все більш популярним, цьому сприяє глобальна урбанізація...

В Україні стрімко зростає ринок агротуризму

835
Якщо в Європі агротуризм розвивається вже кілька століть, то в Україні – від сили років 15, пише Інформатор . І хоча українським сільським господарствам в основній масі ще далеко до європейських...

2020 рік оголошено роком сільського туризму

867
Національна туристична організація України оголосила 2020 рік – роком сільського туризму. До сільського туризму належить і екотуризм, і відвідання різних місцевостей і різних громад, тощо. Загалом...